کتاب «از سِیر تا غروب» خواندنی شد

با قطعاتی به آهنگسازی مسعود شعاری؛

موسیقی کوک| کتاب «از سِیر تا غروب» که قطعاتی با آهنگسازی مسعود شعاری را در برمی‌گیرد، به کوشش جعفر صالحی از سوی انتشارات «هنر موسیقی» به بازار رسید.

این کتاب قطعاتی از مسعود شعاری را در خود دارد که با شیوه خاصش آهنگسازی کرده و به‌شکل تک‌نوازی یا گروه‌نوازی اجرا کرده است. بعضی از قطعات این کتاب همچون «انتظار» و «سِیر» برای تک‌نوازی سه‌تار و برخی دیگر ازجمله «اشین» و «نوای همساز» برای گروه‌نوازی سه‌تار تنظیم و نوشته شده‌اند.

تکنیک‌های پیشرفته و ابداعی مسعود شعاری با معرفی علامت و شیوه اجرای آن‌ها که شرحش با متن و عکس انجام شده است، بخش دیگری از این کتاب را دربرمی‌گیرد. جعفر صالحی در این بخش آوانگاری، نت‌نویسی و آماده‌سازی نهایی قطعات را انجام داده است.

مسعود شعاری موسیقی ایرانی و سه‌تارنوازی را زیر نظر استادانی ازجمله محمدرضا لطفی، حسین علیزاده، داریوش طلایی و علی‌اصغر بهاری آموخته است. او وقتی وارد عرصه تک‌نوازی، بداهه‌پردازی، گروه‌نوازی و فعالیت‌های آموزشی و پژوهشی شد، سن و سال زیادی نداشت.

گروهی معتقدند که او بر پایه درک عمیق و اصولی از موسیقی ایران و البته گفت‌وگو و تبادل با سایر فرهنگ‌های موسیقایی، به سبک و بیانی مشخص رسیده و بر اساس همین سبک و بیان سه‌تارنوازی می‌کند و این شیوه در طول سال‌ها به قوام هم رسیده است.  شعاری نوازندگی به این شیوه را در آغاز در آلبوم «انتظار» و در هم‌نوازی با طبلا نشان داد و در ادامه آثاری همچون «سیر» و «در سایه باد» آثاری بود که او با همین شیوه در آن نوازندگی کرد.

او بعدها گروهی با نام «همساز»، تشکیل داد و در آن شیوه نوازندگی‌اش را به گروه سه‌تارنوازان تعمیم داد. این اتفاق شیوه نوینی در گروه‌نوازی ساز سه‌تار را به وجود آورد و آلبوم «غروب» قطعاتی در خود دارد که نمونه این شیوه گروه‌نوازی‌اند.

«از سِیر تا غروب» به‌تازگی از سوی انتشارات «هنر موسیقی» روانه بازار کتاب شده و علاقه‌مندان می‌توانند این کتاب را به بهای ۳۰ هزار تومان تهیه کنند.