کتاب «بابا الهوا» منتشر شد

بابا الهوا

موسیقی کوک| «بابا الهوا» تازه‌ترین اثر پژوهشی محسن شریفیان، ضمن توجه و تاکید بر توسعه گردشگری فرهنگی با تکیه بر داشته‌های موسیقیایی منطقه به معرفی و احیای آیین‌های جذاب و اسرارآمیز بومیان جزیره کیش هم می‌پردازد.

«الهوا» به معنای عشق است و در جنوب ایران به «باد» و «زار» هم تعبیر می‌شد؛ اما بومیان کیش که همواره توجه ویژه‌ای به موسیقی داشتند به سرپرست گروه نوازندگان در جشن عروسی، «بابالهوا» و اعضای اصلی گروه  را «ولد الهوا» می‌گفتند.

هرکدام از محله‌های قدیمی کیش یک «بابا الهوا» داشته که بسیار مورد احترام مردم و شیخ محل بوده است. اهل الهوا، آداب و مراسم خاص خود را داشتند. برای مثال، هنگام نواختن، پای خود را برهنه می‌کردند تا به کار خود جنبه تقدس ببخشند یا رسوم دیگری که در این کتاب پژوهشی به آن اشاره شده است.

کتاب «بابا الهوا، موسیقی و مردم شناسی بومیان کیش»، نهمین اثر مکتوب محسن شریفیان است که از سوی موسسه انتشارات نگاه منتشر شده و  ۱۹ آذرماه طی یک برنامه رسمی به همت و‌ حمایت «سازمان منطقه آزاد کیش» رونمایی می‌شود.

محسن شریفیان (زادهٔ ۱۳۵۴ در بندر بوشهر) خواننده و نوازنده ایرانی است. وی دارای نشان درجه یک هنری (معادل دکترا) در رشته موسیقی و نوازندگی نی‌انبان از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و لیسانس علوم اجتماعی با گرایش پژوهشگری است. وی فعالیت موسیقایی خود را با تأسیس گروه لیان (بوشهر) در سال ۱۳۷۲ آغاز نمود.