کتاب تم تمبک منتشر شد

به کوشش فرزاد کاشی ساز؛

موسیقی کوک| کتاب موسیقایی «تم تمبک: درآمدی بر آموزش مقدماتی تمبک» به قلم فرزاد کاشی ساز، در بازار موسیقی کشور منتشر و در دسترس هنرجویان ساز تمبک قرار گرفت.

فرزاد کاشی ساز با اعلام این خبر، درباره جزئیات بیشتر کتاب گفت: «کتاب تم تمبک: درآمدی بر آموزش مقدماتی تمبک» با هدف آموزش و نهادینه‌سازی تکنیک‌ها و ریتم‌های پایه در اجرای تمبک، بر اساس نگرش استاد فقید ابوالحسن صبا، طراحی گردیده تا در کنار کتب دیگر در این سبک، چراغ راه هنرجویان باشد.

وی ادامه داد: هدف این کتاب، آن است که با حذف آگاهانه برخی تکنیک‌ها، ریتم‌ها و… مقدمات تمبک نوازی را به آسان‌ترین شکل فراهم آورد تا ضمن حفظ علاقه و اشتیاق هنرجویان و درگیر نکردن آن‌ها با مسائل پیچیده و گاهی  کم اهمیت در ابتدای یادگیری، مهارت و دانش تمبک نوازی آن‌ها را ارتقاء ببخشد.

فهرست مطالب، مقدمه، سخنی با هنرجویان، ریتم شناسی، علائم اختصاری، معرفی قسمت‌های مختلف تمبک و تمرینات بخش‌های مختلف کتاب «تم تمبک» هستند.

قابل ذکر است فرزاد کاشی ساز نواختن تمبک را نزد سعید حسین پور بر اساس متد استاد حسین تهرانی و استاد محمد اسماعیلی از سال ۱۳۸۱ تا ۱۳۹۲ آموخت. او سابقه اجرا و همکاری در کنسرت‌های موسیقی «گروه تمبک نوازان و سازهای کوبه ای اهواز»، کنسرت «یادمان شبی با موسیقی خوزستان»، گروه موسیقی «رندان» و… را در کارنامه هنری خود دارد.

لازم به توضیح است که تم نام حرکتی در تمبک نوازی است. در تمبک نوازی حرکت تُم  شبیه به علامت سوال است. در بعضی از کتاب‌ها برعکس این علامت هم استفاده می شود. در این حرکت دستی را که کنار تنبک قرار دارد (دست راست برای افراد راست دست) به صورت نیم مشت در می آورند طوری که شست دست  چسبیده به موازات سایر انگشتان قرار بگیرد. در هنگام ضربه زدن در حالتی که دست به حالت نیم مشت است،  قسمت نرمی دست نزدیک به لبه های کناری تنبک و انگشتان فرود می‌آیند. در این حالت صدای بم یا بیس تولید می شود.