کنسرت ارکستر سازهای ملی در براتیسلاوا

کنسرت ارکستر سازهای ملی در براتیسلاوا

موسیقی کوک| کنسرت ارکستر سازهای ملی در براتیسلاوا برگزار شد. هفته فرهنگی ایران با اجرای ارکستر سازهای ملی ایران به رهبری علی‌اکبر قربانی و خوانندگی محمد معتمدی و برگزاری نمایشگاه عکس «ایران: فرهنگ و هنر» از افشین بختیار و بابک موسوی، عکاسان کشورمان در براتیسلاوا پایتخت اسلواکی برگزار شد.

کنسرت موسیقی ارکستر سازهای ملی ایران به رهبری علی‌اکبر قربانی و خوانندگی محمد معتمدی در تالار آیینه کاخ شهرداری براتیسلاوا، پایتخت اسلواکی برگزار شد.

در این اجرا سید مجتبی حسینی، معاون امور هنری، مهدی افضلی، مدیرعامل بنیاد رودکی، تعداد زیادی از هموطنان ایرانی و دانشجویان مقیم، مسئولان دولتی اسلواکی از جمله معاون وزیر فرهنگ این کشور و چهره های فرهنگی این کشور حضور داشتند.

علی‌اکبر قربانی که رهبری این اجرا را بر عهده دارد، زاده ۱ اردیبهشت ۱۳۵۰ است. از آثار او می‌توان به سوئیت سمفونیک معراج و خاک مهر آیین و تألیف کتاب ارکستراسیون به زبان ساده اشاره کرد.

علی‌اکبر قربانی موسیقی را از کودکی با فراگیری نوازندگی تمبک، سه تار، سنتور و پیانو آغاز کرد و دروس مختلف آهنگسازی از جمله هارمونی، کنترپوان، ارکستراسیون و فرم را نزد فرهاد فخرالدینی فرا گرفت.

از استادان او می‌شود از فرهاد فخرالدینی و خیام میرزازاده (استاد آهنگسازی از کنسرواتوار باکو) نام برد. او با شرکت در مستر کلاس‌های رهبری ارکستر کریستین شولتز (Christian Schulz؛ رهبر ارکستر از اتریش) از تجربه‌های او استفاده کرد.

علی‌قربانی همکاری‌اش با ارکستر ملی ایران را با ارکستراسیون چند قطعه آذربایجانی آغاز کرد و بعدها با تنظیم قطعاتی از موسیقی ایرانی فعالیتش را ادامه داد.