کنسرت زروان در رودکی

۶ آذرماه برگزار می‌شود؛

موسیقی کوک| علی قزانی مدیر «نوای شهرآشوب» و تهیه‌کننده کنسرت گروه «زروان» درباره انتخاب نام این کنسرت گفت: نام‌گذاری مکتب امپرسیون که به اواخر سده نوزدهم میلادی تعلق دارد و از هنرهای تجسمی به سبک‌شناسی موسیقی راه پیدا کرده است، در لحظه تأثیرگذاری یک منظره در اولین نگاه مخاطب ریشه دارد.

او ادامه داد: استفاده از ترکیب‌های صوتی مبهم ولی متنوع، با همراهی تعلیق و گاهی دارای تغییرات ناگهانی و غیرمنتظره که در ذهن مخاطب درجات متنوع تیرگی و روشنی رنگ‌ها و فضای مه‌آلود را تداعی می‌کند، می‌تواند مبنایی برای این وام‌گیری از دایره واژگانی هنرهای تجسمی باشد.

قزانی درباره اجرای این گروه در آذرماه گفت: گروه «زروان» (رسیتال ویولن) ۶ آذر ۱۳۹۸ در تالار رودکی ساعت ۲۰ به اجرای کنسرت خواهد پرداخت.

او درباره آثاری که در کنسرت گروه «زروان» به روی صحنه خواهد رفت، هم توضیح داد: در رسیتال ویولنی که از سوی بابک کوهستانی نوازنده ویولن و ۲ همکار قدیمی‌اش در آنسامبل «زروان»، کارن سلاجقه نوازنده پیانو و نرگس فلاح‌پسند نوازنده ویولنسل اجرا خواهد شد، آثار ۲ آهنگساز فرانسوی مشهور به مکتب امپرسیونیسم؛ کلود دبوسی و موریس راول آن‌چنان سنگینی می‌کنند که خواه‌ناخواه این اجرا را در ذهن مخاطب، اجرایی پیرامون موسیقی امپرسیونیستی به در نظر می‌گیرد.

به همین خاطر «زروان» هم ترجیحش این است تا یکدستی این کنسرت را از بین نبرد و از دیگر آثاری متناسب، در کنار آثار آهنگسازانی که به نام آن‌ها اشاره شد، بهره ببرد.

قزانی ادامه داد: هرچند نام ۲ آهنگساز دیگر این برنامه، اتورینو رسپیگی ایتالیایی و اوژن ایزای بلژیکی به‌طور مشخص، در زمره آهنگسازان امپرسیونیست قرار نمی‌گیرد اما هم‌عصر بودن آن‌ها با ۲ آهنگساز فرانسوی و تفکر غالب بر آثار منتخب آنها در این کنسرت (سونات ویلن و پیانو اثر رسپیگی و سونات ویولن سولوی شماره ۵ اثر ایزای) که المان‌های امپرسیونیستی در آثار آنها دیده می‌شود، نزدیکی شکلی و محتوایی قابل‌توجهی را در رپرتوار این کنسرت ایجاد کرده است.

علاقه‌مندان می‌توانند، بلیت‌های این کنسرت را از  سایت iranconcert.com خریداری کنند.