کوچ پول‌ساز جشنواره موسیقی فجر از تهران به کیش

موسیقی کوک| شیوع ادامه‌دار ویروس کرونا و لزوم رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی سبب شد برگزاری تمام جشنواره‌های هنری در هاله‌ای از ابهام قرار بگیرد. هر چند جشنواره‌هایی مانند جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودک و نوجوان برگزار و البته با انتقاداتی روبرو شدند و جشنواره‌های موسیقی و فیلم فجر نیز قرار است برگزار شوند.

سید محمد مجتبی حسینی، معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، در نشست هیئت انتخاب سی و ششمین جشنواره موسیقی فجر به انتقادات از برگزاری جشنواره در شرایط کرونایی اشاره کرد گفت: «گزینه‌های مختلفی درباره برگزاری جشنواره‌ها مطرح شده و پرسش نخست این بود که جشنواره‌ها باید برگزار شوند یا خیر؟»

او به تغییر در رویکرد برخی جشنواره‌ها پرداخت و البته نتیجه تعطیلی یا مسکوت ماندن بعضی از جشنواره‌های اثرگذار را آسیب‌های کلان‌تری دانست: «برای برگزاری جشنواره های فجر چند طرح پیش‌بینی و برنامه ریزی شد، تا برگزاری جشنواره های فجر با توجه به پیشینه و استمرار آنها، تداوم یابد. تجربه هایی که در شرایط کرونا برای برگزاری رویدادها به دست آمده برای جشنواره های فجر به کار گرفته می‌شود.»

حالا خبرها حکایت از آن دارد که جشنواره موسیقی فجر امسال از تهران به کیش منتقل و در سالن هزار نفره آب‌نمای موزیکال کیش برگزار خواهد شد.

این در حالی است که دو ماه پیش مدیر روابط عمومی و سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان از لغو برگزاری همه کنسرت‌ها و برنامه‌ها در جزیره کیش خبر داد. دکتر فاطمه نوروزیان نهم آبان‌ماه سال جاری در این باره گفت: «به منظور حفظ سلامتی همه اقشار جامعه و با توجه به اوج گیری بیماری کرونا در جزیره کیش و کشور و به جهت جلوگیری از انتقال و گردش ویروس در تجمعات، پیرو پیگیری‌های صورت گرفته از سوی دانشگاه علوم پزشکی و همکاری منطقه آزاد کیش تا اطلاع ثانوی همه کنسرت‌ها و سایر برنامه‌های پیش بینی شده در جزیره کیش لغو شد.»

اما به نظر می‌رسد کاهش تعداد جانباختگان مبتلا به ویروس کرونا در روزهای اخیر سبب شده مسئولان برگزاری جشنواره به فکر برگزاری جشنواره در جزیره کیش بیفتند که البته معامله‌ای دوسربُرد خواهد بود؛ از طرفی جشنواره با توقف روبرو نخواهد شد و از سوی دیگر مردم در کیش احتمالاً جور ساکنان پایتخت را خواهند کشید و درآمدزایی مد نظر مدیران نیز محقق می‌شود.

با توجه به محدودیت تردد در تهران و البته افزایش فشارهای اقتصادی برخلاف سال‌های گذشته، مسئولان جشنواره می‌دانستند احتمالاً استقبال چشمگیری رخ نخواهد داد و نه‌تنها خبری از «sold out» نیست، بلکه شاید بخش اعظمی از بلیت‌ها به فروش نرود، به همین دلیل کیش را برگزیدند که طبیعتاً مسافران حاضر در این جزیره، تمکن مالی برای حضور در کنسرت‌های جشنواره را دارند.

مذاکره با خوانندگان و گروه‌های پاپ نیز آغاز شده است؛ خوانندگان و گروه‌هایی که با توجه به تعطیلی کنسرت‌ها در نقاط مختلف کشور، تمایل زیادی دارند در قالب مهم‌ترین جشنواره ملی موسیقی کشور روی صحنه بروند.