کپی‌برداری غیرقانونی در اسپاتیفای مشخص می شود

موسیقی کوک| براساس اطلاعات یکی از پتنت‌های متعلق به اسپاتیفای ، این شرکت قصد دارد با استفاده از هوش‌مصنوعی در پلت‌فرم خود، موسیقی‌ها را به‌صورت لحظه‌ای برای تشخیص رعایت نکردن حق کپی‌رایت مورد بررسی قرار دهد.

این فناوری جدید اسپاتیفای می‌تواند مورد استقبال شرکت‌ها، استودیوها و حتی هنرمندان مستقل و گروه‌های کوچک فعال در این عرصه نیز قرار گیرد. در این شیوه، لید‌شیت‌های (Lead Sheet) مربوط به آهنگ‌ها مورد بررسی قرار خواهند گرفت تا هرگونه کپی‌برداری غیرقانونی در آنها تشخیص داده شود.

در واقع، برای این منظور از پایگاه داده‌ای متشکل‌ از لید‌شیت‌های کلیه آهنگ‌ها استفاده خواهد شد. البته این اولین و تنها روش برای شناسایی سرقت ادبی در موزیک‌ها نیست. از جمله تکنیک‌ها برای این کار ‌می‌توان به تشخیص از طریق ملودی و ریتم آهنگ‌ها اشاره کرد. اسپاتیفای معتقد است که این روش‌ها از کارآیی و اثربخشی به مراتب بهتری نسبت به روش‌های دستی برخوردارند و ‌می‌توانند این فرآیند را با مهارت بالاتری به انجام رسانند

اسپاتیفای (به انگلیسی: Spotify) یک رسانه جاری موسیقی، پادکست و ویدئو است که به‌طور رسمی در ۷ اکتبر ۲۰۰۸ راه‌اندازی شد. اسپاتیفای توسط شرکت نوپا Spotify AB در استکهلم توسعه یافت. اسپاتیفای مدیریت حقوق دیجیتال-محتوای محافظت‌شده از ناشران موسیقی و شرکت‌های رسانه‌ای را فراهم می‌کند. اسپاتیفای یک سرویس فری‌میوم است، یعنی ویژگی‌های اساسی همراه با تبلیغات، رایگان هستند، در حالی که ویژگی‌های اضافی شامل کیفیت پخش بهتر و دانلودهای موسیقی آفلاین از طریق پرداخت اشتراک ارائه داده می‌شود.

اسپاتیفای در بیشتر اروپا، بیشتر قاره آمریکا، استرالیا، نیوزیلند و بخش‌هایی از آسیا قابل استفاده است. برای بیشتر دستگاه‌های مدرن، از جمله رایانه‌های ویندوز، مک‌اواس و لینوکس و همچنین تلفن‌های هوشمند و تبلت‌های آی‌اواس و اندروید موجود است. موسیقی می‌تواند از طریق پارامترهای مختلف مثل هنرمند، آلبوم، سبک، لیست پخش یا ناشر مرور یا جستجو شود.