گردشگری موسیقی محمدرضا آزاده‌فر خواندنی شد

از سوی نشر مرکز؛

موسیقی کوک| کتاب گردشگری موسیقی: توسعه پایدار شهری و روستایی در ایران نوشته دکتر محمدرضا آزاده فر در مهرماه ۱۳۹۸ وارد بازار کتاب ایران شد. این کتاب در ۲۴۰ صفحه، در قطع وزیری با قیمت ۵۴۵۰۰۰ ریال توسط نشر مرکز منتشر شده است.

محتوای این کتاب با بهره‌گیری از سلسله مطالعاتی بین‌رشته‌ای در حوزه‌های «اقتصاد موسیقی»، «صنعت گردشگری» و «معماری و مدیریت شهری» همراه با نمونه‌های میدانی در چهار اقلیم اصلی ایران ارائه می‌شود که قابل استفاده برای طیف وسیعی از مخاطبان از حوزه‌های موسیقی، گردشگری، شهرسازی، معماری و مدیریت فرهنگی است.

این کتاب مشتمل بر دو بخش اصلی است. مفاهیم بنیادین در زمینه رونق گردشگری موسیقی در بخش اول مورد بحث قرار می‌گیرد و راهکارهای عملی توسعه‌ی گردشگری موسیقی در ایران در بخش دوم طرح می‌شود.

این کتاب حاوی پیشنهادی برای عملیاتی کردن اطلس گردشگری موسیقی ایران است. آزاده‌فر در پاسخ به سؤالی در زمینه اهمیت موضوع گردشگری موسیقی در توسعه کشور پشت جلد این کتاب نوشته است: گردشگرانی که ایران را برای گردشگری برمی‌گزینند، اغلب در پاسخ به این سؤال که «مهم‌ترین جاذبه ایران چیست؟» بدون تعلل به هنر ایرانی اشاره می‌کنند.

از میان امکانات متعدد برای توسعه، منطقی‌ترین گزینه آن است که محور پیشرفت بر چیزی قرار گیرد که کشور در آن زمینه سرآمد است.

کتاب گردشگری موسیقی بر همین اصل استوار شده است. موسیقی یکی از مهم‌ترین جنبه‌های گردشگری رویداد و مشوّقی اثرگذار در انگیزه سفر است.

محمدرضا آزاده‌فر عضو هیئت علمی گروه موسیقی شناسی دانشگاه هنر با رتبه استاد است. پیش از این کتاب‌هایی همچون موسیقی در فلسفه و عرفان، مبانی آفرینش ملودی در آهنگسازی، ساختار ملودی در موسیقی ایرانی، هنر و اخلاق، اطلاعات عمومی موسیقی،  بنیان‌های نظری و عملی موسیقی فیلم با رویکرد سینمای کشورهای اسلامی، حماسه و موسیقی و اقتصاد موسیقی به قلم او منتشر شده است.