گره سیامک جهانگیری رسید

انتشار آلبومی با تکنوازی در دستگاه سه‌گاه و راست‌پنجگاه؛

موسیقی کوک|  آلبوم «گره»، تک‌نوازی نی سیامک جهانگیری در دستگاه سه‌گاه و راست‌پنجگاه از سوی نشر ماهور روانه بازار نشر موسیقی شد.

 

سیامک جهانگیری مدرس دانشگاه، آهنگساز و نوازنده نی در مورد این آلبوم توضیح داد: گره تلاشی است در اجرای سازِ نی که در برگیرنده مؤلفه و دل‌مشغولی‌های نوازنده آن است. این مجموعه شامل اجرای دو کارگان (رپرتوار) در دستگاه سه‌گاه و راست‌پنجگاه است. در دستگاه سه‌گاه اگرچه وفاداری به ساختار و توالی گردش نغمگی تابع ساختار ردیف دستگاهی است اما در شکل‌گیری و بسط و گسترش قسمت‌های آوازی و ریتمیک اثر، استفاده از فضاهای صوتی دیگرِ این ساز چه در گستره صوتی و چه در رنگ‌آمیزی صداها و نهایتاً نحوه ارائه جمله‌بندی‌ها رنگ و بوی دیگر دارد.

جهانگیری در مورد اجرا در دستگاه راست پنجگاه گفت: این نگاه در دستگاه راست‌پنجگاه آزادانه‌تر از قبل پیش می‌رود، چنانکه توالی گوشه‌ها و نحوه چیدمان و بسط و گسترش مُدهای مختلف در مُدگردی‌ها مسیر و ترکیبات دیگرگون دارد. از طرفی اجرای دستگاه راست‌پنجگاه در این مایه (کوک فا) به لحاظ انگشت‌گذاری و اجرا در بسیاری از گردش نغمگی و مُدگردی‌ها برای سازِ نی چالش‌برانگیز بوده و در این اجرا به منظور معرفی این کارگان اجرایی برای سازِ نی تلاش شده است.

سیامک جهانگیری، نوازنده نی، آهنگساز و مدرس دانشگاه، نزد عبدالنقی افشارنیا فراگیری ساز نی را آغاز کرد و پس از ورود به دانشکده هنرهای زیبا دانشگاه تهران نوازندگی را نزد محمدعلی کیانی‌نژاد دنبال کرد. این هنرمند در زمینه تألیف کتاب و سی‌دی برای آموزش ساز نی فعالیت‌های زیادی کرده است. آلبوم‌هایی چون «می‌رسد باران»، «ترنمی برای صبح»، «۲۴ چهارمضراب از ابوالحسن صبا»، «بدرقه‌ی ماه»، «در رگ تاک» و اجرای «ردیف استاد محمود کریمی» بخش کوچکی از فعالیت‌های سیامک جهانگیری در زمینه موسیقی هستند.