گروسمان به صحنه رفت

به رهبری سهراب کاشف؛

موسیقی کوک| ارکستر سمفونیک «گروسمان» که تشکیل شده از برخی نوازندگان مستعد هنرستان موسیقی، دانشجویان و فارغ‌التحصیلان موسیقی کشور است در تاریخ ۲۷ و ۲۸ آبان ماه در تالار رودکی به روی صحنه رفت.
ارکستر سمفونیک «گروسمان» ارکستری است که با هدفِ آموزشی و با رویکرد حرفه‌ای و نگاهی ویژه به آینده جوانان مستعد بنیان نهاده شده است.
نوازندگانِ‌ این ارکستر متشکل از بهترین‌های هنرستان‌های موسیقی و دانشجویان و فارغ التحصیلان منتخب دانشگاه‌های موسیقی کشور هستند که همگی در چند سال گذشته  در این مراکز آموزشی از سوی سهراب کاشف آموزش داده شده‌اند. این نوازندگان با دقت و حساسیت بسیاری برای حضور در ارکستر «گروسمان» انتخاب شده‌اند.
این اجرا با پخش ویدئویی از سخنان رهبر ارکستر سهراب کاشف و تعدادی از نوازنده‌ها آغاز شد که اصولا در اجراهای کلاسیک مرسوم نیست.
رپرتوار نسبتا سنگینی از آثار دورژاک، وبر، هایدن، شوبرت و بتهوون برای کنسرت ارکستر «گروسمان» در تالار رودکی انتخاب شده بود.
ارکستر جوان «گروسمان» به خوبی از عهده‌ اجرای این قطعات برآمد اما ضعف‌هایی هم وجود داشت که در چنین اجرایی قابل قبول است.
در این اجرا، صدادهی سازهای بادی با توجه به حضور ترکیب یکدست و با تجربه نمره‌ بالاتری از بقیه سکشن‌ها داشت.
شاید مهمترین ضعف ارکستر ناهماهنگی‌های گاه و بی‌گاه در رعایت ریتم قطعه بود که در کنترباس‌ها و البته ویلنسل‌ها نمود بیشتری پیدا می‌کرد.
 با تشویق پیاپی مخاطبان پس از اتمام قطعات، رهبر ارکستر روی صحنه بازگشت و اعلام کرد با توجه به سنگین بودن پروگرام قطعه‌ بیز آماده نکردند و قسمتی از برنامه را دوباره اجرا خواهند کرد.
در نهایت به نظر می‌رسد اگر ترکیب و تمرینات این ارکستر همراه با رهبرش ادامه پیدا کند، «گروسمان» در آینده‌ای نزدیک به یکی از مهمترین ارکسترهای کشور تبدیل خواهد شد.
«گروسمان» نام طبقه‌ای از آسمان است که موسیقی کیهانی از آن برمی‌آید.