گروه «مهربانی» به صحنه رفت

کنسرت موسیقی عامیانه ایرانی به سرپرستی سلمان سالک برگزار شد

به گزارش موسیقی کوک، گروه «مهربانی» به صحنه رفت. این گروه به سرپرستی سلمان سالک شب گذشته جمعه ۲۱ تیر ۱۳۹۸ در فرهنگسرای نیاوران به صحنه رفت. این کنسرت با عنوان موسیقی عامیانه ایرانی برگزار شد.

این کنسرت با استقبال علاقه مندان به موسیقی همراه بود. از نکات جالب این کنسرت، همراهی مردم در خواندن تمام ترانه های این کنسرت بود. گروه مهربانی کنسرت موسیقی عامیانه ایرانی را بدون خواننده برگزار کرد اما مخاطبان حاضر در سالن، تمام قطعه‌ها را با گروه همخوانی کردند.

در این کنسرت قطعه‌هایی از علی تجویدی، سعید مهناویان، همایون خرم، مجید وفادار، عبداله جهان پناه، محمد حیدری، نعمت آغاسی، اسفندیار منفردزاده، حسین همدانیان و مرتضی احمدی به همراه چند قطعه محلی اجرا شد. پیمان قدیری و سلمان سالک تنظیم این قطعه‌ها را برعهده داشته‌اند.

میرعلیرضا میرعلی نقی پژوهشگر و منتقد با سابقه عرصه موسیقی درباره اجرای شب گذشته گروه مهربانی یادداشتی نوشته که در ادامه متن این یادداشت را می خوانید:

کارکردها و موقعیت‌ها

«موسیقی، فرآیندی است که در ارتباط متقابل کارکردها و موقعیت‌ها، معناهای خاص خود را می یابد. این ارتباط متقابل تا حدی؛ به عناصری که ساخت و اجراهای آن قطعه موسیقی را تشکیل داده‌اند، وابسته است. بررسی این عوامل، بیشتر به حوزه های جامعه شناختی و روانشناختی مربوط می شود و کمتر به عناصر صرفاً موسیقایی بر می گردد.

از این رو، جابجایی متنوع این عوامل می تواند معناهای متفاوت و تازه ای را در ذهن شنونده ایجاد کند. البته اگر عامل بسیار نیرومند بازتاب شرطی و تداعی‌ها و حافظه انسانی را نیز همیشه در این ارزیابی‌ها در نظر داشته باشیم. چرا که زندگی بدون ارجاعات، فاقد معنی است و از سوی دیگر، تکیه کردن صرف بر حافظه و خاطره، دیدگاه ما را سرود و از کشف معناهای تازه، محدود می کند.

قطعاتی که در این برنامه، دستمایه کار گروه مهربانی به سرپرستی سلمان سالک قرار گرفته، متعلق به حوزه ای از ترانه های مردمی صد سال اخیر است که شهرت عام و خاص دارند. برخی از آنها با کلام شان به یاد می آیند، برخی با خاطره اجرایشان در برخی اماکِن تفریحی روزگاران دور، و بعضی هم با خاطره فیلم های ایرانی قدیمی و تصاویر سیاه و سفید، در آمیخته‌اند.

فرآیند امشب، به هیچکدام از آن‌ها تکیه ندارد، موقعیت اجرای آنها تالار ویژه اجرای موسیقی است، از کاربرد کلام‌هایشان، صرفنظر شده تا کارکرد موسیقایی شان افزوده و افزونتر شود، شیوه اجرا از سانتی مانتالیسمی افسار گسیخته به متانتی آگاهانه میل کرده، بدون این که شیرینی ذاتی آنها را به خاطر جدیتی عبوس، ضایع کند. در این اجرا، می توانیم این قطعات را از نو بشنویم و حلاوت زیر و بم های ساده و صمیمی شان را از نو بچشیم. هرچه بیشتر، بهتر.»

سلمان سالک نوازنده تار و سرپرست گروه، پیمان قدیری نوازنده ویلن و گیتار، علی درویش نوری نوازنده بم تار و عود، کوروش حجازی نوازنده تنبک و تمپو  و علیرضا مصدقی نوازنده سازهای کوبه ای، اعضای گروه «مهربانی» را تشکیل می دادند.

کنسرت موسیقی عامیانه ایرانی سال گذشته در تالار رودکی برگزار شد و اجرای شب گذشته تمدیدی برای آن اجرا بود.