گوئن استفانی از خودش دفاع کرد

موسیقی کوک| گوئن استفانی در برابر اتهام سوءاستفاده فرهنگی از سنت هاراجوکوی ژاپن، از خودش دفاع کرده است.

حدود پانزده سال پیش، گوئن استفانی، در ترانه‌ای به نام «دختران هاراجوکو» که بخشی از نخستین آلبوم تک نفره‌اش بود، از گروهی دختر جوان رقصنده که «دختران هاراجوکو» شناخته می‌شدند، در ویدیوی ترانه‌اش استفاده کرد.

استفانی همه تبلیغات مربوط به آن ترانه را روی فرهنگ ژاپنی متمرکز کرد و پس از آن، باز هم با استفاده از فرهنگ هاراجوکوی ژاپن، کلکسیون لباس و عطر هاراجوکوی خودش را راه انداخت.

او مدتی قبل در گفت‌و‌گو با نشریه «بیلبورد» توضیح داد که تم «دختران هاراجوکو» نه یک سوءاستفاده فرهنگی که نمادی از تحسین فرهنگ ژاپنی بوده است.

استفانی ۵۰ ساله گفت: «وقتی ویدیوی این ترانه منتشر شد، فکر کردم مردم می‌فهمند که این تعظیم هنری و عملی در برابر فرهنگی است که من سخت شیفته آن هستم.»

به گزارش ایندیپندنت، گوئن استفانی در ادامه گفت که «دختران هاراجوکو» یک «فانتزی» و «تفریح» بوده و او بعد از اینکه برای اولین بار توکیو را دیده، فقط می‌خواسته ترانه‌ای درباره «عشقش به هاراجوکو» بنویسد.

او افزود: « وقتی اهل آناهایم (شهرکی در حومه لس آنجلس) باشید و تا ۲۱ سالگی از شهرتان خارج نشده باشید، رفتن به ژاپن شما را دیوانه می‌کند. وقتی وارد ژاپن شدم و علاقه و تمرکز شدید مردم را در مورد مد دیدم، فکر کردم این‌ها مردم من هستند چون سلیقه لباس من هم خاص خودم بود.»

این خواننده آمریکایی در پایان سخنانش گفت: « وقتی مردم می‌گویند سوءاستفاده فرهنگی کرده‌ام، کمی به خودم حالت دفاعی می‌گیرم.

اگر ما به یکدیگر اجازه شریک شدن در فرهنگ‌ها را ندهیم، چه خواهیم بود؟ شما به فرهنگتان افتخار می‌کنید و سنت‌های خودتان را دارید، و بعد آن را به اشتراک می‌گذارید تا چیزهای جدیدی خلق شوند.»