یادمان ظریف در فضای مجازی

یادمان ظریف در فضای مجازی

موسیقی کوک-علی نامجو| از چند روز قبل در فضای مجازی و البته رسانه‌های رسمی خبری دست به دست شده بود درباره یادمان استاد «هوشنگ ظریف» موسیقیدان، آهنگساز و نوازنده شناخته شده کشورمان که هفدهم اسفندماه از میانمان رفت.

این برنامه اما به دلیل شرایط ویژه‌‌ای که این روزها در آن هستیم، امکان برگزاری به روال سابق را نداشت و باز هم فضای مجازی به مدد علاقه‌مندان آمد تا دور هم جمع شوند و درباره ظریفِ تار ایران بگویند. جمعه ۲۹ فروردین تعداد زیادی از هنرمندان موسیقی ایرانی دور هم جمع شدند(البته به شکل اینترنتی) و در صفحه طرفداران استاد ظریف به گفت و گو درباره او پرداختند.

محمد اسماعیلی، پروین صالح، کیوان ساکت، محمد دلنوازی، سعید ثابت، شهرام صارمی، مزدا انصاری و کورش متین چهره‌هایی بودند که رو در رو با مخاطبان درباره استاد ظریف سخن گفتند و فرهاد فخرالدینی، حسین علیزاده، داود گنجه‌ای، رحمت‌الله بدیعی، افلیا پرتو، محمد ظریف و حمید متبسم از نام‌هایی بودند که پیام‌هایشان برای مخاطبان پخش شد.

پیش از سخن، خوب فکر می‌کرد

هنرمندی که جلسه آنلاین یادمان هوشنگ ظریف با سخنان او آغاز شد، محمد اسماعیلی (نوازنده پیشکسوت تنبک) بود. این تنبک‌نواز شناخته شده بعد از اینکه چند جمله‌‌ای درباره ویژگی‌های اخلاقی و حرفه‌ای استاد درگذشته تار ایران حرف زد، گفت:«هوشنگ ظریف همواره جانب حق را نگه می‌داشت و حرفی نمی‌زد مگر اینکه پیش از آن درباره‌اش فکر کرده باشد، چون معتقد بود هر وقت حرف از دهان بیرون بیاید، همه دنیا آن را خواهند شنید.»

دومین کسی که درباره زنده‌یاد ظریف و ویژگی‌هایش سخن گفت، سعید ثابت (نوازنده پیشکسوت سنتور) بود. این نوازنده به تکنیک بالای نوازندگی استاد ظریف اشاره کرد و توضیح داد:«استاد ظریف نوازنده بی‌بدیلی بود، تکنیکی کاملا درست داشت که حاصل تمریناتی مداوم بود.» محمد دلنوازی، نوازنده تار که دو شب پیش هم به همراه گروه وزیری در تالار وحدت کنسرت آنلاینی را برگزار کرد، هنرمند بعدی بود که در این برنامه اینستاگرامی حضور پیدا کرد.

این نوازنده پیشکسوت، گفت:«آرزو دارم به زودی مراسمی در شأن زنده یاد ظریف در شرایط بهتر برگزار شود. از نگاه من، ادب، نزاکت، نظم و مهربانی ایشان زبانزد بود. اطمینان دارم استاد ظریف در موسیقی ایران هیچ وقت فراموش نخواهد شد.» دلنوازی که به عنوان نوازنده عود هم فعالیت می‌کند، توضیح داد:«از ۱۲سالگی در هنرستان موسیقی با استاد ظریف آشنا شدم و این شانس را داشتم که از همان سال تا آخرین لحظه زندگی ایشان، کنارش باشم.»

تنها کسی که آثار کلنل را امانتدارانه اجرا کرد

مزدا انصاری که آهنگساز و نوازنده پیانو است، میهمان بعدی یادمان زنده‌یاد هوشنگ ظریف بود. او گفت:«استاد ظریف پیرو مکتب استاد کلنل وزیری و موسی‌خان معروفی بود و تدریس موسیقی را به خوبی استادانش دنبال کرد. آقای ظریف را باید یکی از بزرگترین ردیف‌دان‌های کشورمان بدانیم.»

انصاری افزود:«او ردیف‌های موسی‌خان معروفی را کاملا و به درست‌ترین شکل ممکن حفظ بود و تنها کسی بود که آثار کلنل وزیری را نیز به شکل درست و امانتدارانه اجرا می‌کرد.»

کیوان ساکت آهنگساز، نوازنده و رهبر ارکستر که شب گذشته در تالار وحدت کنسرتی را با گروه وزیری به روی صحنه برد، هم از جمله کسانی بود که در یادمان استاد هوشنگ ظریف حضور داشت و با بینندگان سخن گفت.

ساکت از آشنایی‌اش با آقای ظریف هم این طور حرف زد:«اولین‌بار صدای ساز هوشنگ ظریف را با اجرای آثار کلنل وزیری از نوارهای کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان شنیدم. در آن روزها شیوه نوازندگی و صدای ساز استاد ظریف برایم افسانه بود، اما شخصیت بزرگ هوشنگ ظریف بود که بیشتر از هنر و موسیقی‌اش بر من تاثیر گذاشت.»

مردی که بزرگ بود و بزرگوار

شهرام صارمی، نوازنده ساز کمانچه هم در گرامیداشت زنده‌یاد هوشنگ ظریف حضور داشت. او درباره این استاد درگذشته گفت:«آقای ظریف، پنجاه سال به موسیقی ایران خدمت کرد. ظریف از بزرگترین حامیان فعالیت‌های هنری ارسباران بود و همواره می‌کوشید تا چراغ این محفل فرهنگی روشن بماند. من دلیل این کار را بزرگی و بزرگواری در وجود استاد ظریف می‌دانم.»

کورش متین از شاگردان هوشنگ ظریف هم یکی از حاضران در یادمان این استاد بود. متین گفت:«من شاگرد استاد ظریف بودم و شب‌ها ایشان را به منزلش می‌رساندم. در آن لحظات تنها بودن با استاد برایم فرصتی طلایی بود برای آموختن عمیق‌تر ردیف‌های موسی‌خان معروفی. »او ادامه داد:«استاد ظریف در سکوت زندگی کرد، آموزش داد و در سکوت از میانمان رفت. استاد ظریف، خلوت‌گزیده بود. خلوت گزیده را به تماشا چه حاجت است؟ ظریف به حرمت‌ها احترام می‌گذاشت.»

مردی که تنها یک چهره داشت

عده‌‌ای از اهالی موسیقی هم پیام‌هایی برای این یادمان ارسال کرده بودند که در بین سخنان حاضران پخش می‌شد. فرهاد فخرالدینی آهنگساز و رهبر اسبق ارکستر ملی یکی از این هنرمندان بود که در پیامش درباره ظریف گفت:«او انسانی خوش‌برخورد بود با طینتی خوب.»

فرهاد فخرالدینی درباره پرکشیدن هنرمندانی همچون هوشنگ ظریف هم گفت:«در مقاطعی هنر موسیقی با بی‌مهری روبه‌رو شد و دل هنرمندان به درد آمد. در این میان هوشنگ ظریف از جمله هنرمندانی بود که از بی‌مهری‌های موجود به شدت آزرده شد و چون نتوانست تاب بیاورد و از میان‌مان رفت.»

حسین علیزاده آهنگساز و نوازنده ساز تار هم پیامی برای این برنامه فرستاده بود. او گفت:«هر سال عید بدون اطلاع استاد ظریف به خانه ایشان می‌رفتیم تا ایشان را از دور ببینیم. امسال نوروز هم یاد استاد در دل من زنده شد. عزیزانی چون استاد ظریف، بعد از رفتن‌شان، برای ما همیشگی می‌شوند. حضور آنها در دل ما دائم است.

هوشنگ ظریف معنای کامل عشق بود.» این برنامه حدود یک ساعت و نیم ادامه داشت.

پروین صالح، همسر هوشنگ ظریف در بخشی از صحبت‌هایش با قدردانی از برگزاری برنامه یادمان زنده‌یاد ظریف گفت:«به وجود چنین مرد نازنینی افتخار می‌کنم. او همیشه یک چهره داشت؛ همان که همه از او در یاد دارند. او شاگردانش را عاشقانه دوست داشت.»

افلیا پرتو، داوود گنجه‌ای، حمید متبسم و محمد ظریف از دیگر هنرمندانی بودند که پیام‌های صوتی‌شان در این برنامه خوانده شد.

منتشرشده در روزنامه همدلی