یادمان محمد نوری در ارسباران

سه شنبه سوم دی ماه برگزار می‌شود؛

موسیقی کوک| آیین یادمان نودمین زادروز «استاد محمد نوری» ساعت ۱۹روز سه‌شنبه ۳ دی با حضور اهالی موسیقی و علاقه‌مندان این هنرمند فقید موسیقی کشورمان در فرهنگسرای ارسباران برگزار می شود.

بازخوانی ۲ اثر از محمد نوری با خوانندگی پژمان مصلح به همراه گروه موسیقی، اجرای آثاری از فرامرز پایور از سوی فرهاد احمدی (تار)، علیرضا فریدون پور (آواز)، سعید رودباری (تمبک) و محمد انصاری (سنتور) ، همنوازی سه تار و آواز (امیر متولی و رادفر ریاحی)، دو نوازی سنتور و تمبک (رضا مهدوی و فریبرز جعفری) و تک نوازی پیانو پیام سوری  اجراهای موسیقی این برنامه است.

سخنرانی محمد سریر و میلاد کیایی، پخش کلیپ و شرح فعالیت‌های هنری محمد نوری بخش‌های دیگر برنامه را تشکیل می‌دهند.

زنده یاد محمد نوری یکم دی‌ماه ۱۳۰۸در تهران به دنیا آمد. آواز را نزد باغچه‌بان و تئوری موسیقی را نزد سیروس شهردار و فریدون فرزانه، استادان هنرستان عالی موسیقی، فراگرفت.

او شیوه آواز خود را متأثر از بافت و غنای زخمه‌ایِ استادانی همچون حسین اصلانی، ناصر حسینی و محمد سریر می‌دانست. دهه بیست، دوران آغاز نوعی تفکر در شعر و موسیقی آوازی در میان مردم ایران، به‌ویژه نسل جوان بود که بخشی را می‌توان متأثر از نشر و پخش وسیع‌تر موسیقی علمی و آثار فولکلور کشورهای مختلف جهان ازطریق رادیو و صفحات گرامافون دانست.

محمد نوری در همین سال‌ها با خواندن اشعار نوینی که بر روی نغمه‌های روز مغرب‌زمین و برخی قطعات کلاسیکِ آوازی سروده شده‌بود، کار خوانندگی را آغاز کرد.

محمد نوری در سال‌های بعد، با تکیه بر تحصیلات هنرستانی و دانشگاهی خود، توانست هویت مستقلی به این اندیشه و گرایش ببخشد و با اجرای آثار استادانی که قبلاً ذکر آنان رفت، فضای متفکرانه‌ای به گونه آوازیِ خویش دهد.

این خواننده در پنج دهه بیش از سیصد قطعه آوازی اجرا کرد. او به تقریر و ترجمه مقالات و سرودن اشعاری برای ترانه‌ هم پرداخت. او در سال‌های پایانی عمر چند اجرا به نفع بیماران خاص داشت. نوری ترانه‌های زیادی با تم میهنی چون «جان مریم»، «شالیزار»، «واسونک»، «جمعه بازار»، «ایران» را اجرا کرده ‌است.

محمد نوری فارغ‏‌التحصیل هنرستان تئاتر، زبان و ادبیات انگلیسی از دانشگاه تهران، و مبانی تئاتر از دانشکده علوم اجتماعی بود. نوری پس از مدتی سکوت، فعالیت هنری خود را با آلبوم «در شب سرد زمستانی» همراه با فریبرز لاچینی  و احمدرضا احمدی در سال ۱۳۶۸ از سر گرفت و این همکاری بعدها با آلبوم «آوازهای سرزمین خورشید» ادامه پیدا کرد.

زنده یاد نوری در سال ۱۳۸۵ از سوی سازمان صدا و سیما به عنوان چهره ماندگار موسیقی انتخاب و معرفی شد.

این هنرمند سرانجام پس از سال‌ها مبارزه با بیماری سرطان مغز استخوان و وخامت وضعیت جسمانی در شامگاه ۹ مرداد ۱۳۸۹ درگذشت.