«یادهای پراکنده» صبا علیزاده رونمایی شد

از بن بست لادن تا خونین شهر؛

موسیقی کوک| عصر جمعه ۲۵ آبان ماه نشست خبری و آیین رونمایی آلبوم «یادهای پراکنده» با آهنگسازی صبا علیزاده در خانه موزه بتهوون برگزار شد.

در آغاز این نشست که با حضور آهنگساز اثر و دیگر عوامل آن برگزار شد، سه ویدئوی «بن‌بست لادن، پلاک ۵»، «مرثیه‌ای برای آب» و «خونین‌شهر» همراه با دو قطعه  «سلام بر خاک» و «رویا» برای اهالی رسانه پخش شد.

بعد از آن صبا علیزاده درباره محور کلی اولین اثر مستقلش گفت:«قطعات این آلبوم همانند ۱۰ تابلو در کنار هم چیده شده‌اند. هرچند ممکن است هر یک از این تابلوها به لحاظ رنگ و فرم با دیگری کنتراست داشته باشند، تقریباً در تمامی آنها از ساز کمانچه استفاده شده که ساز تخصصی من است بنابراین تلفیق  کمانچه و موسیقی  الکترونیک در این قطعات همبستگی کلی اثر را به وجود آورده است.»

علیزاده در ادامه نشست در پاسخ به پرسش یکی از خبرنگاران که آیا با توجه به پیشینه‌اش در موسیقی ایرانی، حالا تغییر سبک داده است  یا موسیقی الکترونیک و  ایرانی همگام با هم  در ذهنش حرکت می‌کنند، گفت:« این اولین آلبومی است که از کارهای من منتشر می‌شود و پیش از این، بیشتر روی اجرای زنده به ویژه با ساز کمانچه تمرکز داشتم اما خودم لحن نوازندگی کمانچه نوازان قدیم را دوست دارم و سعی می‌کنم از  آنها الهامات زیادی  بگیرم اما اتفاقاً یکی از دلایلی که به سمت موسیقی الکترونیک کشیده شدم استادان  شهناز، بهاری و کسایی بودند چون از وقتی افکت Delay (دیلی) در رادیو مورد استفاده قرار گرفت، این موسیقیدانان از آن در رپرتوار خود بهره گرفتند. تفسیر شخصی من این است که آنها می‌خواستند خصلتی را که در معماری ایرانی و طاقی‌هایش وجود دارد، در تکنوازی‌هایشان تداعی کنند.

این کنجکاوی از همین فرایند الکتروآکوستیک برای من به وجود آمد. کم‌کم با موسیقی الکترونیک آشنا شدم و از آن به بعد سعی کردم آگاهی‌ام را نسبت به هر دو وجه موسیقی در زندگی‌ام بیشتر کنم بنابراین جرقه های اصلی اتفاقا از ساز استاد بهاری در ذهن من زده شد.»

او در پاسخ به شیوه آهنگسازی در ساخت هر یک از قطعات این آلبوم گفت:«شیوه ساخت هر یک از این قطعات متفاوت بوده است. مثلاً در قطعه «بن‌بست لادن» تمامی خطوط الکترونیک ساخته شد و بعد از آن کمانچه روی آن اجرا و ضبط شد اما در «سلام بر خاک» ابتدا قسمت‌های کمانچه ضبط شد و بعد خطوط الکترونیک را اضافه کردم.»

صبا علیزاده در توضیحات تکمیلی درباره آلبوم تازه‌اش گفت: «این آلبوم تجربه زیسته من در چند سال اخیر است، به خصوص از زمانی که شاخه موسیقی تجربی (اکسپریمنتال) به جهان موسیقایی من اضافه شد و هر یک از این قطعات در یک برهه تاریخی ساخته و ضبط شدند. به عنوان مثال قطعه «سلام بر خاک» برای یک فعالیت محیط زیستی ساخته‌شده بود.  می‌توان گفت این موسیقی‌ها، عکس صوتی هستند که من در این دوره آنها را گرفته‌ام و پردازش کرده‌ام.»

او به تأثیر نگاه مدرن پدرش حسین علیزاده، در ساخت موسیقی اشاره کرد و گفت: «من شانس زندگی با پدر و مادری را داشتم که اهل موسیقی بودند و از طریق مادرم به آرشیو خوبی هم دسترسی داشتیم. علاوه بر این من به همراه برادرم نیما در اجرا و ضبط اغلب موسیقی فیلم‌های پدرم حضور داشتیم و در آن فضا بزرگ شدیم.

وقتی درباره حسین علیزاده صحبت می‌کنیم باید بگویم بر خلاف آن چه تصور می‌شود که او به واسطه ساز تار نگاه سنتی به موسیقی دارد، باید بگویم پدرم از معدود کسانی است که در عصر حاضر در ایران می‌توان به او لقب موسیقیدان معاصر داد. این عنوان در آثاری مثل ترکمن، راز نو و عصیان کاملاً قابل شناسایی است. من هم در چنین فضایی بزرگ شدم و قطعاً تأثیر مستقیم روی من گذاشته است.»

در ادامه این نشست خبری، بهزاد شهروان که  ساخت ویدئوی «بن‌بست لادن» را بر عهده داشته ، درباره همکاری‌اش با صبا علیزاده و ایده کلی ویدئوی این قطعه گفت:«فضاسازی که برای این ویدئو شکل گرفت بر اساس تکنیک عکاسی و تری‌دی اسکنینگ بود.

ما ابتدا شخصیت‌ها را عکاسی کردیم و بعد  آنها را به مدل تری‌دی درآوردیم و به صورت کانسپت اصلی در ساخت اثر استفاده کردیم. کاراکترهایی که در فضای این ویدئو می‌بینیم با جزئیات نشان داده نمی‌شوند و به نظر می‌رسد نمک‌سود و فرسوده شده‌اند. در نهایت شخصیت‌ها شروع به خرد شدن می‌کنند اما کلیت این فرایند خاطراتی را شکل می‌دهد که به شخصیت اصلی داستان می‌رسد.»

سیاوش نقشبندی  که ساخت ویدئوی «مرثیه‌ای برای آب» و «خونین شهر» را بر عهده داشته، درباره این قطعات گفت: «چون صبا دید تصویری دارد و عکاسی را هم به صورت جدی دنبال کرده، کمک زیادی به کار من کرد چون او مفهوم تصویر را به درستی می‌فهمد. در «مرثیه‌ای برای آب» ما سعی کردیم در فضای آب انبارهای متروک، حضور آب را بازسازی کنیم.

ویدئوی خونین شهر هم بر مبنای مجموعه عکس‌هایی است که صبا گرفته است. اما به عقیده من مهم‌ترین نکته این آلبوم وجه تصویری موسیقی است که در سرتاسر کار به چشم می‌خورد.»

امیر مقتدا- گرافیست و طراح جلد آلبوم-  درباره حضورش در این کار گفت: «من خیلی دیر به پروسه ساخت هویت کلی اثر اضافه شدم اما سعی کردم هیچ بازخورد تصویری از صبا نگیرم و ذهنیتش را جویا نشوم. ترجیح دادم به مدت یک هفته این قطعات را بشنوم. در نهایت به خروجی مینیمالی رسیدیم که هر کس می‌تواند برداشت خودش را از آن داشته باشد. برای خودم این خطوط بیان کننده‌ی گذران ایام هستند که برخی از آنها هم زرد هستند چون به هر حال در زندگی هر یک از ما خاطراتی وجود دارند که های لایت می‌شوند.»

نیما جوان- مدیر نشر و پخش جوان-  درباره شیوه همکاری‌اش با صبا علیزاده گفت: «ناشر این پروژه «کارگاه نوفه» بود و ما فقط فرآیند پخش آن را بر عهده داشتیم. البته نگاه نشر ما نیز رفته‌رفته دارد به فضای موسیقی الکترونیک نزدیک می‌شود.

علاوه بر این  باید بگویم این همکاری یکی از لذت‌بخش‌ترین همکاری‌هایی بود که من افتخار حضور در آن را داشتم. صبا علیزاده از جمله هنرمندان قابل احترام ایران است که هم برای اثرش و هم تک‌تک اعضای تیم احترام قائل است.»

آیین رونمایی آلبوم «یادهای پراکنده» با حضور حسین علیزاده، علی‌اکبر شکارچی، علی بوستان، رامین صدیقی، شهرام صارمی، پوریا اخواص، محمد انشایی، رادمان توکلی، نیما علیزاده، هانا کامکار، مازیار یونسی، مجتبی میرطهماسب، محمد فرنود، احسان صدیق، روزبه فدوی، عطا ابتکار، رضا لواسانی و دیگر هنرمندان برگزار شد.

کنسرت مشترک صبا علیزاده و آندریاس اشپکتل آهنگسازی اهل اتریش هم  پنجشنبه اول آذر ماه ۱۳۹۷ رأس ساعت ۲۰:۳۰ در برج آزادی برگزار خواهد شد و علاقه‌مندان می‌توانند بلیت خود را از سایت «ایران کنسرت» به آدرس www.iranconcert.com  تهیه کنند.