یادی از شجریان در اهدای وومکس ۲۰۱۹

موسیقی کوک| برگزارکنندگان رویداد وومکس ۲۰۱۹، با ابراز خوشحالی و افتخار از اهدای این جایزه به کیهان کلهر، آن را به دلیل تسلط و یگانگی مهارت این نوازنده کمانچه، در نوآوری و ایجاد زبان‌های جدید هیجان‌انگیز موسیقی و برای رساندن سنت موسیقی کلاسیک ایرانی به گوش مردم سراسر جهان به این نوازنده شناخته شده، دادند.

در توصیف هنر کمانچه‌نوازی کیهان کلهر، قبل از اهدای جایزه، گفته شد: «برای کلهر، کمانچه صدای اوست.

هنگامی‌که می‌نوازد انگار زبانی کامل ایجاد می‌کند که با سراسر مردم جهان از گذشته دور تا آینده ارتباط برقرار می‌کند.

کیهان کلهر در طول زندگی حرفه‌ای خود با بهترین نوازندگان جای‌جای ایران همکاری کرده و موسیقی اقوام کردستان و خراسان را مورد مطالعه قرار داده و با موزیسین‌های سایر فرهنگ‌ها نیز با زبان موسیقی دیالوگ داشته است؛ از جمله شجاعت حسین خان از هند، یویوما و گروه بین‌المللی جاده ابریشم، اردال ارزنجان از ترکیه، تریو هلندی رامبرانت، تومانی دیاباته از مالی، گروه بروکلین رایدر و کوارتت کرونوس. از این رو به همه این صداها اجازه می‌دهد تا صدای او را فراگیر کنند.»

کلهر پس از دریافت جایزه‌اش در فنلاد، با تشکر از وومکس، از محمدرضا شجریان که با بیماری دست و پنجه نرم می‌کند، به عنوان استاد بزرگ موسیقی ایران، یاد کرد و گفت: «من تحت تأثیر قرار گرفته‌ام، خیلی خوب است که در طول زندگی حمایت و دیده شوم. من این جایزه را دست آورد شخصی نمی‌بینم.

فکر می‌کنم تاریخ، کار سخت و تلاش بسیاری پشت سر این جایزه است. من به‌جای جامعه موسیقی ایرانی و از جمله استاد بزرگ ایرانی محمدرضا شجریان که با مریضی دست و پنجه نرم می‌کند، جامعه موسیقی جهان را نمایندگی می‌کنم و مفتخرم که نماینده هنرمندان جهانی باشم.»

کیهان کلهر، آهنگساز و نوازنده کمانچه و سه‌تار، جایزه جهانی موسیقی «وومِکس» امسال را برده است.‌

پیش از این، موسیقیدانان و آهنگسازان برجسته‌ای چون نصرت فاتح علی‌خان، جیوان گاسپاریان، دانییل وارو، ماریزا و شیخ لو برنده جایزه موسیقی وومکس شده‌اند. کیهان کلهر نخستین نوازنده ایرانی است که به جمع برندگان این جایزه پیوسته است.