یاد ویگن در کنسرت معتمدی

یاد ویگن در کنسرت معتمدی

موسیقی کوک| اولین شب از مجموعه کنسرت‌های «حالا که می‌روی» به آهنگسازی فرید سعادتمند، رهبری محمدرضا عقیلی و خوانندگی محمد معتمدی، جمعه شب اول آذرماه به تهیه‌کنندگی مرکز موسیقی «مأوا» در وزارت کشور برگزار شد.

«حالا که می‌روی» از جمله مجموعه‌های تازه محمد معتمدی خواننده شناخته شده موسیقی کشورمان است که در ۸ قطعه اجرا و تنظیم شده است. این آلبومِ عاشقانه با آهنگسازی فرید سعادتمند و براساس اشعار محمد مهدی سیار از کتاب «رودخوانی» است که اسفند ماه سال گذشته با حمایت مرکز موسیقی «مأوا» در دسترس مخاطبان قرار گرفت.

«باور نمی‌کنی»، «دل‌های فروشی»، «حالا که می‌روی»، «نشانی»، «غم پنهان»، «آفرینش»، «کوچه انتظار» و «کجایی» در میان این قطعات آمده است.

هنوز در باک ماشینم بنزین ۱۰۰۰ تومانی دارم

محمد معتمدی در ابتدای این کنسرت گفت: بسیار خوشحالیم که بعد از یک سال موفق شدیم آلبوم «حالا که می‌روی» را روی صحنه ببریم. این کنسرت، اولین اجرای زنده آلبومی است که خوشبختانه مورد توجه شما عزیزان قرار گرفت. به هر حال در شرایطی که این روزها کار با اینترنت بسیار سخت بود و اطلاع‌رسانی را  دشوار کرد، خیلی خوشحالیم که شاهد حضور پرشور شما عزیزان در این تالار هستیم.

من در نوبت اول کنسرت هم گفتم که بنده هنوز در باک اتومبیلم از بنزین ۱۰۰۰ تومانی چیزی باقی مانده بود که خودم را به اجرا رساندم اما قطعاً بسیاری از شما امشب با بنزین ۳۰۰۰ تومانی این طور با انرژی در تالار وزارت کشور حاضر شدید، که این برای من بسیار ارزشمند است!

آغازگر کنسرت شب گذشته اجرای قطعه «حالا که می‌روی» با شعری از محمدمهدی سیار و آهنگسازی فرید سعادتمند بود. معتمدی با معرفی این قطعه که مربوط به تیتراژ سریال تلویزیونی «گرگ و میش» به کارگردانی همایون اسعدیان بود، از حضور عوامل این سریال در نوبت اول کنسرت قدردانی کرد.

معتمدی پس از آن، از قطعه اثر «پناه آخر» از تیتراژ سریالی به همین نام  با شعر سجاد عزیزی و آهنگسازی محمدرضا چراغعلی را برای مخاطبان اجرا کرد.

مردی به روانی شن‌های کویر

این خواننده در ادامه با  قدردانی از فرید سعادتمند به‌عنوان آهنگساز اغلب قطعات این اجرا، گفت: فرید سعادتمند آهنگسازی است که دلش به روانی شن‌های کویر یزد است. او امشب به دلیل بیماری همراه ما نیست اما از شما می‌خواهم در غیابش او را تشویق کنید.

«دل‌های فروشی» و «باور نمی‌کنی» به آهنگسازی فرید سعادتمند و شعر محمدمهدی سیار دو قطعه بعدی کنسرت بودند که با خوانندگی محمد معتمدی ونوازندگی  اعضای ارکستر پیش روی مخاطبان قرار گرفت.

معتمدی همزمان با اجرای این دو قطعه از همایون اسعدیان، المیرا دهقانی، مینا وحید، نیما کرمی، شراره رخام، شهروز حبیبی و چنگیز حبیبیان به عنوان مهمانان ویژه کنسرت قدردانی کرد و پس از آن به اجرای تیتراژ دوم سریال «گرگ و میش» به نام نفرین با شعری از پرویز وکیلی و آهنگسازی پرویز مقصدی پرداخت.

«کجایی» با تک نوازی سه تار بهزاد رواقی و «آفرینش» با شعری از محمد مهدی سیار و آهنگسازی فرید سعادتمند قطعات بعدی کنسرت «حالا که می‌روی» بودند.

تلاش برای اجرا در مشهد

معتمدی در ادامه این کنسرت، گفت: حدود دو سال است که در تلاشیم بتوانیم در شهر مشهد هم کنسرت برگزار کنیم. در پروژه قبلی تلاش‌هایی در این زمینه صورت گرفت اما متاسفانه در نهایت این اتفاق نیفتاد. به هر حال، امیدواریم تا آخر سال بتوانیم این کنسرت را در مشهد نیز برگزار کنیم و امیدوارم این شرایط با یاری همه مدیران و دست‌اندرکاران مهیا شود.

او افزود: ما امروز یک کیک هم به مناسبت برگزاری اولین کنسرت «حالا که می‌روی» تهیه کرده‌ایم که شما فقط باید آن را نگاه کنید. البته که دوست داشتیم در این فضای نمادین خوشحالی‌مان را از این اجرا با شما سهیم کنیم.

تصمیم داریم این کیک را به صورت نمادین به انضمام هدایایی به انجمن کودکان کار بفرستیم با این آرزو که در کشور ما به روزهایی برسیم که نشانی از فقر و تنگدستی در هیچ شهری دیده نشود و هیچ کودکی به جای درس و بازی و در شیرین‌ترین دوران زندگی‌اش مجبور به انجام کارهای سخت نباشد.

مردی فقیر در غنی‌آباد

این خواننده موسیقی ایرانی با کنایه به قطعی اینترنت در ایران، گفت: در ایام قدیم که اینترنت وصل بود ما در فضای مجازی و با آشنایی با یک دوست عزیز، فردی را پیدا کردیم که در اتوبان امام رضا(ع) در شرایط بسیار بد و غم‌انگیزی زندگی می‌کرد.

او در محله‌ای زندگی می‌کرد که نامش بر خلاف مکانش «غنی‌آباد» بود. من تصمیم گرفتم در آینده که اینترنت وصل شد قراری با شما بگذارم که در حمایت از بچه‌های بی‌سرپرست و بد سرپرست کارهایی را انجام دهیم. که از آن جمله می‌توان به راه‌اندازی یک کارگاه بسته‌بندی حبوبات و مواردی از این دست اشاره کرد که بتوان در این چارچوب هزینه تحصیل این عزیزان تامین شود.

پس از این بخش نوبت به اجرای قطعه «غم پنهان» با شعری از بهمن محمدزاده و آهنگسازی محمد معتمدی رسید. معتمدی درباره این قطعهگفت: من تلاش کردم این ترانه را در دستگاه «راست پنجگاه» بگنجانم که خودم آن را «آمریکن راست پنجگاه» می نامم چرا که در نهایت به نوعی از موسیقی رسید که به موسیقی جَز هم نزدیک است و خودمم هم نفهمیدم چه شد؟ به هر شکل، برای اولین بار برای شما اجرا می کنیم.

«آرام من» و «پاییز» با شعری از مسعود کرامتی، «سوگند (تیتراژ فیلم سیانور)» با شعری از تورج نگهبان و آهنگ بابک افشار و «کویر» با شعر و آهنگ محمد معتمدی دیگر قطعاتی بود که در اولین کنسرت آلبوم «حالا که می روی» اجرا شد.

یادی از ویگن در کنستر معتمدی

معتمدی قبل از اجرای قطعه «سوگند» از ویگن؛ اولین خواننده این قطعه، نام برد. این خواننده قبل از اجرای قطعه «کویر» هم از افشین عزیزی برای همکاری در ساخت اثر و محمدرضا عقیلی رهبر ارکستر و رضا تاجبخش تنظیم کننده قطعات کنسرت قدردانی کرد.

گروه اجرایی آلبوم «حالا که می‌روی»را بابک ریاحی‌پور نوازنده گیتار بیس، علیرضا میرآقا نوازنده پرکاشن، عظیم روحانی نوازنده گیتار، فرامرز نصیری نوازنده گیتار، امین طاهری نوازنده درامز، سانوا عندلیبی، آرمین قضاتی، هومن جلالت، محمد حسین ابراهیم زاده نوازندگان ویولن یک، بهراد سوخکیان، هدیه حجازی، بهار فلسفی و علیرضا فواکهی نوازندگان ویولن دو، داریوش حجازی، امین زمان خان، الهام عادلی نوازندگان آلتو، پروشات زندآیین، مسعود فیروزی نژاد نوازندگان ویولنسل و حمیدرضا آداب صدابردار  تشکیل می‌دادند.

بر اساس برنامه‌ریزی‌های انجام ده، در ادامه قرار است گروه اجرایی در شهرهای شیراز، اصفهان و رشت هم به اجرای کنسرت «حالا که می‌روی» می‌پردازد.