یک ایرانی نوازنده ارکستر سمفونیک استانبول شد

موسیقی کوک| «تینا جامه‌گرمی»؛ نوازنده‌ ویولن به دعوت مدیر ارکستر و کنسرت مایستر ارکستر سمفونیکِ استانبول برای اجرای کنسرتِ این ارکستر که رهبری آن را «علی رهبری» بر عهده داشت، دعوت شد و در این برنامه به نوازندگی پرداخت.

«جامه‌گرمی» تنها نوازنده مهمانِ این ارکستر نبود؛ جز او «ماری پیر لانلگلام» سولیست فرانسوی که نوازنده هارپ ارکستر فیلارمونیک برلین نیز هست، در این برنامه حضور داشت. کنسرت ارکستر سمفونیک استانبول در قصر قدیمیِ تُپکاپی اجرا شد.

«تینا جامه‌گرمی» در گفت‌وگویی کوتاه درباره این اتفاق گفت: «زمانی که من در استانبول بودم، از طرف مدیر ارکستر و همچنین کنسرت‌مایستر ارکستر سمفونیکِ استانبول برای این اجرا دعوت شدم و خوشبختانه رهبری این کنسرت را آقای «علی رهبری» بر عهده داشتند که در زمانِ حضورشان در ایران نیز من با ایشان همکاری داشتم و مثلِ همیشه اجرای خوبی را از سر گذراندند.»‌

«علی رهبری» سال‌های متمادی است که با ارکسترهای گوناگونِ ترکیه همکاری دارد و به نظر می‌رسد نوازندگان و اعضای این ارکستر هنگامِ نواختن با او شوق و شورِ بسیار دارند.

«تینا جامه‌گرمی» نیز در این باره گفت: «آقای رهبری مانند همیشه با مهارتِ خودشان این ارکستر را رهبری کردند و من زمانی که میزانِ علاقه‌ موزیسین‌های ترک به ایشان را دیدم، به عنوان یک ایرانی بسیار افتخار کردم.»

در این برنامه «سمفونی فانتاستیک» اثر «برلیوز»، «کنسرتو برای فلوت و هارپ اثر «موتسارت» و «اورتور» از «جوزپه وردی» اجرا شد.

«تینا جامه‌گرمی» یکی از اعضای کوارتت شهرزاد است که به تازگی آلبوم «سوی دیگر» را منتشر کرده‌اند و در سالِ جاری نیز برنامه‌های متعددی برای برگزاری کنسرت دارند. جامه گرمی به عنوان یکی از نوازندگان این کوارتت تا امروز با آن بارها و بارها در ایران و خارج از کشور روی صحنه رفته است.

او در گفت‌وگویی درباره کوارتت شهرزاد و اهمیتش گفته بود: ‌ «ما وقتی تصمیم گرفتیم کوارتت شهرزاد را تشکیل بدهیم، اسم این گروه برایمان مهم شد و این را به‌عنوان هدف در نظر گرفتیم که کوارتت شهرزاد مثل خیلی از کوارتت‌های معروف دنیا قدمت چندساله داشته باشد.

ارکستر زهی «پارسیان» یکی از بهترین ارکسترهای زهی در ایران بود که ۱۰-۱۱ سال بقا داشت. این ارکستر یک بیس اولیه داشت که همیشه در گروه باقی ماندند و نوازندگان زیادی هم به این گروه آمدند و رفتند ولی ارکستر همچنان به اسم «پارسیان» معروف ماند. ما این تفکر را در کوارتت شهرزاد هم داریم.

من خودم تا روزی که فکر کنم می‌توانم کمک کنم در کنار گروه می‌مانم اما اگر روزی احساس کنم که نوازندگی‌ام افت کرده است یا سنم بالا رفته و یا هر چیز دیگری، ترجیح می‌دهم نوازنده دیگری به‌جای من بیاید تا شهرزاد باقدرت ادامه بدهد.

این اتفاق خیلی جاها افتاد. در خیلی کنسرت‌ها مثل کنسرت-نمایش «سی» برای هیچ‌کداممان مهم نبود که اسم تک‌تکمان باشد بلکه برایمان بیشتر این اهمیت داشت که کوارتت شهرزاد معرفی شود.»