۱۶ اثر به مرحله نهایی جایزه احمد پژمان رسیدند

با معرفی هیئت انتخاب در جشنواره موسیقی «صبا»؛

موسیقی کوک|  به نقل از روابط عمومی جشنواره موسیقی صبا، دبیرخانه جشنواره موسیقی «صبا» اسامی هنرمندان برگزیده راه یافته به بخش نهایی«جایزه آهنگسازی احمد پژمان» را معرفی کرد.

پوریا رمضانیان دبیر دومین جشنواره موسیقی صبا، توضیح داد: جشنواره موسیقی صبا به عنوان برگزار کننده این رویداد پس از دو ماه بررسی آثار ارسالی چهل شرکت‌کننده از شهرهای خرم‌آباد، بهشهر، پاوه، سنندج، قزوین، اردبیل، مشهد، کرج، اصفهان و تهران فهرست نهایی برگزیدگان را معرفی کرد.

هیئت انتخاب افراد راه یافته به مرحله نهایی متشکل از محمدرضا تفضلی، کارن کیهانی، و رضا ناژفر، مجموعاً ۱۶ اثر را برای داوری نهایی انتخاب کردند.

در این رویداد شیوه انتخاب آثار به صورت مستقل انجام شد. بر این اساس  ۱۳ تا ۱۶ اثر واجد صلاحیت توسط هر داور انتخاب شد و در نهایت آثاری که بیش از یک رأی را اخذ کرد، برای داوری نزد استادان ارسال شد که مجموعاً ۱۶ اثر انتخاب شدند.

محمدرضا تفضلی، مشاور علمیِ جشنواره صبا و یکی از داوران انتخابِ جایزه آهنگ‌سازی احمد پژمان، درباره آثار ارسالی اظهار  کرد: هیئت انتخاب دوره دوم مسابقه احمد پژمان در مجموع ۴۰ اثر را در این دوره دریافت کرد و پس از بررسی آثار دریافت شده در نهایت برآیند  ۱۶ قطعه از میان کل قطعات را انتخاب کرد.

در انتخاب آثار نیز  «تمرکز بر عناصر موسیقی ایرانی» و «برخورداری از تکنیک و فنون آهنگ‌سازی با رویکردهای مختلف و در زبان‌های متفاوت» مورد توجه قرار گرفته است.

تفضلی ضمن تشکر از شرکت‌کنندگان، افزود: امیدوارم شرکت‌کنندگانی که حذف شدند، امید خود را از دست ندهند و تا فرصت باقی است برای حضور در بخشِ «آهنگ‌سازی» جشنواره صبا اقدام کنند. لازم به یادآوری است که ماده فراخوان این بخش برای «ارکستر زهی» است و داوران هفت نفره این مسابقه در سامانه جشنواره مشخص شده‌اند.

آثار نهایی به داوری احمد پژمان، بهزاد رنجبران، و امین هنرمند داوری نهایی خواهند شد. آثار برگزیده در یکی از رویدادهای جشنواره‌ی موسیقی صبا، هفته اول آذر اجرا خواهند شد. در این اجرا رضا ناژفر نوازنده فلوت و  تِرِزیا شوماخر نوازنده اتریشی پیانو به دعوتِ جشنواره صبا و میزبانیِ سفارت اتریش، در ایران به اجرای برنامه خواهند پرداخت.

آرام تالالیان نوازنده ویولنسل از کشور ارمنستان هم به این سه نوازی می پیوندد.

بر اساس اعلام ستاد برگزاری جشنواره موسیقی صبا اسامی ۱۶ آهنگ‌ساز راه‌یافته به مرحله داوری نهایی جایزه آهنگسازی احمد پژمان به شرح زیر اعلام شده است:

علی بلیغی، علی توکلی، محمد تنکابنی، رعنا جودکی، کیارش حیدری، محمدرضا رجبی، حسن رحیمی، جاوید رضایی، سپهر سراجی، بابک سعیدی، فرزان سلسبیلی، حسین قنبری، آتا قوی‌دل، محمد کیوان، علی مقتدایی، محمد نظیری.