۵دهه خاطره در یک کتاب

5دهه خاطره در یک کتاب

موسیقی کوک| باوجود مشکلات و سختی‌هایی که این روزها گریبان حوزه کتاب را در ایران گرفته است، انتشار بعضی کتاب‌ها هنوز با استقبال روبه‌رو می‌شود.

کتاب «راز آشکارا» که حاصل گفت‌وگوی چندماهه سید علیرضا میرعلینقی و میلاد کیایی آهنگساز، نوازنده و مدرس پیشکسوت موسیقی است، از این جمله است.

مدتی قبل این اثر با اضافه شدن بخش‌هایی که پیش‌ازاین امکان انتشار را نداشت، به چاپ پنجم رسید. «راز آشکارا» برای اولین بار سال ۱۳۸۴ روانه بازار کتاب ایران شد.

میلاد کیایی در این کتاب تلاش کرده تا خاطرات و تجربیات خودش در طول بیش از ۵ دهه فعالیت در زمینه موسیقی را برای جوانان علاقه‌مند به حوزه موسیقی در ایران روایت کند.

در «راز آشکارا» از ماجرای نام‌گذاری این هنرمند که برای اولین بار در شناسنامه یک ایرانی به ثبت رسید تا اتفاقات و حوادث گوناگون درباره هنرمندان مختلف که سال‌ها در عرصه‌های مختلف هنر ایران فعالیت کرده‌اند و او تجربه نشست‌وبرخاست با آنها را داشته، آمده است.

این کتاب در دوره اول ریاست جمهوری محمود احمدی‌نژاد چند ماهی را در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی منتظر دریافت مجوز بود و درنهایت با اصرار و پافشاری میلاد کیایی مجوز انتشار گرفت.

هرچند سانسور ۸۳ صفحه‌ای آن باعث شد این نوازنده و آهنگساز پیشکسوت دلخوری زیادی پیدا کند و از همان زمان تصمیم به انتشار کتابی برای جای دادن این حجم از صفحات، در آن بگیرد.

یکی از بخش‌های این اثر که به تیغ ممیزی گرفتار شد، ۲۸عکس از اجراهای این آهنگساز و نوازنده با دیگر هنرمندان فعال در عرصه موسیقی بود.

کیایی در آغاز این کتاب نوشته است: «هنرمندان، هنرپروران و دانشمندان همواره میزبانان تاریخ بوده‌اند، اما سیاستمداران و سیاست‌بازان میهمانان تاریخ».

او درباره این گزاره هم توضیحات جالبی دارد. از نگاه این آهنگساز و نوازنده کهنه‌کار «اگر نام امیرکبیر در تاریخ ماندگار شده به خاطر صدارتش نیست بلکه دلیلش هنرپروری و دانش‌پروری این شخصیت است.

البته ممکن است برخی بگویند نام چنگیز هم در تاریخ مانده اما از آن به نیکی یاد نمی‌شود. نام هنرمندان و هنرپروران اما در طول تاریخ ماندگار می‌شود و مردمان دوران مختلف از آنها به نیکی یاد می‌کنند».

«چاپ پنجم راز آشکارا» در ۲۰۰۰ نسخه و ۳۲۰ صفحه از سوی انتشارات «بدرقه جاویدان» به بهای ۴۵هزار تومان منتشر شده و در اختیار علاقه‌مندان به تاریخ معاصر موسیقی ایران قرار گرفته است.